Kanada fidye yazılımı saldırılarına ne kadar hazır?

Colonial Pipeline’a düzenlenen fidye yazılımı (ransomware) saldırısı siber güvenlik konusunun ne kadar hayati bir alan olduğunu gözler önüne sermişken birçok devlet ve kurum siber saldırılara karşı ne düzeyde güvende olduklarını sorgulamaya devam ediyor.

Kanada merkezli haber sitesi National Post’ta yer alan haberde yazar Sabrina Maddeaux, Kanada’nın siber saldırılara karşı ne düzeyde hazır olduğunu değerlendirerek Kanada’nın bir an önce siber güvenlik mecrasını ciddiye alması gerektiğini vurguluyor. Kanada yönetiminin Covid-19 pandemisine “pantolonu inik” bir vaziyette yakalandığını ifade eden yazar, “aynı hatayı siber güvenlik alanında da yapmayalım.” vurgusunda bulundu.

Yazar, tıpkı Covid-19 pandemisi gibi küresel bir salgına dönüşen fidye yazılımı saldırılarına karşı Kanada’nın tamamen hazırlıksız olduğunu ifade ediyor.

Nisan ayında Kanada federal polis gücü RCMP, hükumetleri fidye yazılımı saldırılarını ulusal bir tehdit olarak tanımaya ve uluslararası siber suçlara kanuni yaptırımları uygulamayı ön planda tutma gibi misyonlara davet eden uluslararası fidye yazılımı görev gücüne katılım gerçekleştirmişti.

Kanada yönetimi 2021 federal bütçesinde 500 bin dolarla tarım sektöründe siber güvenliği arttırma ve 80 milyon dolarla siber güvenlik inovasyonlarının önünü açma türünde hamlelerle konuya ilişkin kabiliyetler kazanmaya çalışıyor. Sabrina Maddeaux’e göre siber güvenelik bütçesi her ne kadar yüksek gözükse de, yetersiz olduğunu belirtiyor. Örneğin Avustralya’nın geçen yıl duyurduğu 1.6 milyar Avustralya doları fonu destekli siber güvenlik stratejisi, Kanada’nın ayırdığı bütçenin yeterliliğini sorgulamaya itiyor.

Kanada’da 2019 yılında fidye yazılımı saldırıları 2.3 milyar dolar zarara neden olmuş, 2020 yılı içerisinde gerçekleşen 4 bini aşkın fidye yazılımı saldırısı ise yüz milyonlarca dolara kayba sebebiyet vermişti.

Fidye yazılımı saldırıları 2020 yılında küresel çapta yüzde 80’den fazla artış gösterdi. Yazar, insan kaçırma gibi suçlarda hükumetlerin aldığı önlemler sonucu ciddi düşüşlerin yaşandığına dikkat çekerek şimdi de fidye yazılımı saldırılarında bu tür ciddi tedbirlerin ve iş birliklerinin uygulanması gerektiğini, hükumetin fidye yazılımı saldırılarına karşı saldırıları ulusal tehdit ilan etme gibi önlemler alması gerektiğini ifade ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.