Kanada muhalefeti İsrail’e silah satışının durdurulmasını istedi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/055LuLVLjWlx3imFGAWWDZ” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Terör devleti İsrail Gazze’deki müslümanlara acımasızca saldırırken dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. İsrail’e en çok silah satan ülkelerden biri olan Kanada’da muhalefet yetkilileri işgalci İsrail devletine silah satışının durdurulmasını hükümetten talep etti. 

Filistinli sivillerin üzerine bomba yağdırarak tüm dünyanın gözü önünde skandala imza atan işgalci İsrail devleti, son günlerde saldırılarını giderek arttırdı. İsrail’in yaptığı sivil katliamına tüm dünyadan tepkiler başladı. Bu tepkilerden biri ise İsrail’e silah satan Kanada’da da muhalefet hükümete tepki gösterek sivillere acımasızca saldıran İsrail’e silah satışının durdurulması yönünde baskılarını arttırdı.

Kanada merkezli haber platformu theglobeandmail’in haberine göre Yeni Demokrat Parti (NDP) Lideri Jagmeet Singh, federal hükümeti bölgede artan şiddetten dolayı İsrail’e silah satışını durdurmaya çağırdı.

Ayrıca Kanada Federal Parlamentosunda Başbakan Justin Trudeau’dan İsrail’e Kanada yapımı silahların satışının, Filistin topraklarındaki işgal sona erinceye kadar durdurulmasını talep etti.

Yeni Demokrat Partisi’nin resmi internet sitesinde başlatılan kampanyada yer alan metinde, “Kanadalılar, Gazze’de ve işgal altındaki Doğu Kudüs’te, Filistinlilerin zorla evlerinden çıkarılması nedeniyle haftalardır artan gerginliğin ardından, El Aksa Camii’ne İsrail polisinin baskınları ve Şeyh Cerrah’taki şiddet olaylarının artmasından derinden rahatsızlar.” denildi. Sivillerin hayatlarının korunması gerektiğine işaret edilen açıklamada, her türlü şiddet, şiddete teşvik ve provokasyonun kınanması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, şu görüşler dile getirildi:

“Tırmanma olduğunda, nihai bedeli ödeyenler veya korku içinde yaşayanlar her zaman sivillerdir. Daha fazla can kaybını önlemek için acilen gerginliğin azaltılması gerekir. Hem Filistinliler hem de İsrailliler güvenli ve emniyet içinde yaşama hakkına sahiptir. Kanada ayrıca gerginliğin azaltılması ve adil ve barışçıl bir çözüm için daha güçlü bir rol oynamalıdır. Geçmişte Suudi Arabistan, Libya, Türkiye ve Sudan gibi ülkelere silah satmayı durduran Kanada için şimdi de yasa dışı işgal bitene kadar İsrail’e silah satışını durdurma zamanıdır.”

İşgalci İsrail’in zulmüne tepki gösteren Yeni Demokrat Parti (NDP), 338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosunda 24 milletvekilliği ile 4. büyük parti durumunda bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.