Kara Kuvvetleri’ne 10 adet PMKİ tim aracı teslim edildi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Patlayıcı Madde Keşif İmha (PMKİ) timlerinin mayın ve El Yapımı Patlayıcılara (EYP) müdahale yeteneği artırılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda, tedarik edilen 10 adet PMKİ tim aracı, 05 Mayıs 2021’de K.K.K.lığı birliklerine sevk edildi.

Artık, PMKİ timleri ile görev ekipmanları özel olarak tasarlanmış bu araçlarda taşınacak. Araçta bulunan robotik kol sayesinde personelimiz araçtan inmeden güvenli şekilde mayın ve EYP’lere müdahale edebilecek.

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın Patlayıcı Madde Keşif İmha (PMKİ) Timlerinin mayın ve El Yapımı Patlayıcılara (EYP) müdahale yeteneği artırılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda, tedarik edilen 10 adet PMKİ Tim Aracı 05 Mayıs 2021’de K.K.K.lığı birliklerine sevk edildi.” ifadelerine yer verildi.

KİRPİ II aracının Patlayıcı Madde Keşif İmha timleri için özel olarak geliştirilen konfigürasyonu olan KİRPİ II METİ; muhabere sahasında bulunan mayın ve el yapımı patlayıcıları araca entegre edilen çok amaçlı robot kol ile insansız bir şekilde tespit ve imha etme kabiliyeti ile ön plana çıkıyor.

Ayrıca KİRPİ II METİ Aracı’nda, uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) ve sinyal kesici sistem faydalı yükleri de bulunuyor.

KİRPİ II METİ

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni versiyonunda bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen Kirpi II (4×4), hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor.

Bağımsız süspansiyonlu Kirpi II (4×4), monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camlar, şok emici koltuklar, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra, özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanımı (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.