T-129 ATAK helikopteri, Türk ordusunun gücüne güç katmaya devam ediyor.

Faz-2 konfigürasyonuna sahip bir T-129 ATAK helikopteri daha Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Böylece 55'inci T-129 ATAK helikopteri de Kara Kuvvetleri'ne teslim edilmiş oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Gökyüzündeki neferlerimiz çoğalıyor! Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza bir T129 ATAK Helikopteri daha teslim ettik.” ifadelerine yer verildi.

TUSAŞ, özgün ürünleriyle TEKNOFEST İzmir'de TUSAŞ, özgün ürünleriyle TEKNOFEST İzmir'de

Türk savunma sanayii firmaları tarafından millî imkânlarla geliştirilen ATAK Faz-2 helikopteri ile mevcut Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemleri'ne ilave olarak; Radar İkaz Alıcı, Lazer İkaz Alıcı, Radyo Frekans Karıştırıcı Sistemler ile helikopterlerin kendini koruma etkinliğinin arttıracak.

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T-129 ATAK helikopterinin Türkiye'ye özgü millî kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T-129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T-129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.