Karadeniz’de olası bir savaşta Rusya zafere yakın

Karadeniz’de olası bir savaşta Batı blokunun zaferi zor olarak görülüyor.

Askeri analiz dergisi National Interest’te yayımlanan bir yazıda, Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra Karadeniz’de güçlenmesinin olası bir savaşta NATO’ya zafer şansı bırakmadığı ifade edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta Karadeniz’de İngiliz savaş gemisi HMS Defender’ın Rus Donanması tarafından batırılsa dahi üçüncü dünya savaşının başlamayacağı şeklindeki açıklamasına atıfta bulununan yazıda, NATO’nun Batı’nın böyle bir savaşta şüphesiz kaybedeceğinin farkında olduğunun altını çizdi.

Karadeniz’deki mevcut istikrarsızlığın merkezinde Kırım’ın statüsünün yer aldığına dikkat çekilirken, bu kapsamda Ukrayna’nın birkaç Batılı devletle birlikte Rusya’nın ulusal kara suları yakınında askeri tatbikatlar düzenleyerek Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunmaya yönelik sembolik adımlar attığını, Kremlin’in ise bu provokasyonlara karşı giderek sertleşen karşılıklar verdiğinin altı çizildi.

National Interest, Kırım’ın topraklarına katılmasından sonra Rusya’nın Karadeniz Filosunu sürekli olarak büyütmeye devam ederek, özellikle modernize edilmiş üç füze firkateyninin ve 636 Varşavyanka projesi kapsamında üretilen birkaç dizel-elektrikli avcı denizaltısının filonun hizmetine girdiğini vurguladı.

Ayrıca yazıda, NATO’nun sıkıntısının da ABD’nin uçak gemilerinin saldırı birimlerinin Rus topraklarına güç yansıtma yeteneğini sınırlayan hipersonik seyir füzesi Tsirkon olduğunu belirtilirken, aynı durumun X-47M2 Kinjal balistik füzeleri için de geçerli olduğu dile getirildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.