Karanlık ağda dev operasyon

ABD ve Avrupa’da, karanlık ağda uyuşturucu ve daha birçok yasadışı ürün satan şahıslara yönelik sınır dışı bir operasyon yapıldı. Yapılan operasyon sonucu 6 ülkede 179 kişi tutuklandı. “DisrupTor” adı altında düzenlenen operasyon kapsamında 6 ülkede toplam 179 kişi tutuklandı. Bir siber güvenlik kümelenmesi olan ESET’in ayrıntılarıyla aktardığı olay, öncelikle ABD tarafında karanlık ağı hedef gösteren ve bugüne kadar yapılmış en büyük operasyon olarak nitelendiriliyor.
“DisrupTor” operasyonları, birbirinden ayrı noktalarda yapılsada birbirini tamamlayan operasyonlardan oluşuyor. Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa polis teşkilatlarının ortak çalışmalarıyla sonuca ulaşılılan “Disrupator” operasyonları kapsamında karanlık ağdaki birçok gayr-ı meşru ürün satıcısına ani baskınlar düzenlendi.
Siber güvenlik kuruluşu ESET’ten edinilen bilgilere göre, operasyon sonucunda Avrupa’da ve Amerika’da başta uyuşturucu olmak üzere yasadışı ürün satan 179 kişi tutuklandı. Nakit ve kripto para olmak üzere yapılan alışveriş sonucunda 6 milyon 500 bin doları aşan miktarları bulan ve çok sayıda yasa dışı ürün ile birlikte ortalama 500 kg uyuşturucu madde, kesici/delici alet ve silah ele geçirildi.
ABD Adalet Bakanı Jeffrey Rosen, operasyonun önemini vurgulayan bir açıklama yaptı. Açıklamasa Rosen; “Darknet’te yasa dışı işler yapanlar, DisrupTor Operasyonu’na dikkat etmelidir. Çeşitli ülkelerden 179 kişinin yakalanması ve paranın yanı sıra ele geçirilen uyuşturucunun miktarı, siber alanın uyuşturucu satıcıları için güvenli bir yer olmadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Yapılan operasyonlarda en çok yakalama ABD’de yaşandı. ABD 121 tutuklu ile listenin başında yer alırken, 42 tutuklandığı Almanya, Avrupa’da en çok şahsın tutuklandığı ülke oldu. Bunları sırasıyla Hollanda, İngiltere, Avusturya ve İsveç takip etti. Araştırmaların devam ettiği operasyonda, polis teşkilatlara halen şüphelileri tespit etmeye çalışıyor. Operasyonlar hız kesmeden devam edecek gibi duruyor.

Disrupator Operasyonun Avrupa ayağını kontrol eden Europol’den Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı Edvard Šileris, operasyonun başarılı olduğunu ifade etti. Šileris yapmış olduğu açıklamada: “Emniyet teşkilatı birlikte çalıştığında en etkili sonuca ulaşır. Bugünkü başarımız karanlık ağda mal satan ve alan suçlulara güçlü mesaj vermektedir. Gizli internet artık gizli değil ve anonim etkinlikleriniz artık anonim değildir. Emniyet teşkilatı, ister sokakta ister bilgisayar ekranının başında suçluları yakalamaya kendini adamıştır.” ifadelerini kullandı.

DisrupTor Operasyonları, son zamanlarda düzenlenen benzer iki operasyonun devamı olarak görülüyor. 2019 yılının Mart ayında başlatılan ve küresel çapta bir etki yapan “SaboTor” operasyonuyla karanlık ağda gayr-ı meşru madde ve uyuşturucu satıcısı 61 şüpheli tutuklanmıştı. Devamında 2019 yılının Haziran ayında başlatılan operasyonlar kapsamında yasa dışı ürün satışı konusunda en büyük ikinci karanlık ağ pazarı olan Wall Street Market’e de bir operasyon düzenlendi. 2020 yılın ilk aylarında da Avrupa’daki polis teşkilatları, şifreli bir sohbet ağını kırmış ve 800’den fazla şüpheliyi gözaltına almıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.