Farklı amaçlar doğrultusunda Türk savunma sanayii tarafından üretilen İHA'lar, güvenlik güçlerine sahada büyük avantaj sağlıyor.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi, zor hava koşulları aldırılmaksızın güvenlik güçleri tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

Son olarak KARGU İHA, Türk ordusunun başarılı faaliyetler icra ettiği 2950 metre rakıma sahip Kato Dağı'nda, kar kalınlığının 7 metre olduğu ve hava durumunun ise eksi 25 dereceye düştüğu şartlarda görevini yerine getirdi.

STM, gelişme ile ilgili yaptığı paylaşımda, "Mehmetçiğimizin destan yazdığı Kato Dağı'nda, milli gururumuz KARGU vatan nöbetinde!" ifadelerine yer verildi.

KARGU Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

KARGU tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA çözümü olarak ön plana çıkıyor.

KARGU platformu, görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etme ve operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahip. Sistem, “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapıyor.

Sistem; “Vurucu İHA Platformu (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve yabancı ülkelerin envanterinde yer alan KARGU yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki görüş içi ve ötesi hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkanı sağlıyor.

KARGU sistemi, görev iptali ve eve dönüş fonksiyonları sayesinde tekrar kullanılabiliyor. Sistem, Elektro Optik ve Kızılötesi kameraları vasıtasıyla gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip.