KARGU İHA Teşkilat’ta

TRT1 yapımı Teşkilat dizisi yerli savunma sanayii ürünlerini kamuoyuna duyurmaya devam ediyor.

Bu akşam 19. bölümü yayınlanan dizide STM tarafından geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi’nin operasyonel kapasitesi anlatıldı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) konulu Teşkilat dizisinde daha önce Bayraktar TB2 SİHA, AKINCI TİHA, MAM-L ve MAM-C Mühimmatları ve KORAL Elektronik Harp Sistemi anlatılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de geçtiğimiz günlerde dizinin setine bir ziyaret düzenlemişti.

KARGU Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi

KARGU tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA çözümü olarak ön plana çıkıyor.

KARGU platformu, görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etme ve operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahip. Sistem, “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapıyor.

Sistem; “Vurucu İHA Platformu (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve yabancı ülkelerin envanterinde yer alan KARGU yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki görüş içi ve ötesi hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkanı sağlıyor.

KARGU sistemi, görev iptali ve eve dönüş fonksiyonları sayesinde tekrar kullanılabiliyor. Sistem, Elektro Optik ve Kızılötesi kameraları vasıtasıyla gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.