Karmaşık şifreler üst düzey güvenlik sağlamayabilir

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/3NimxbNAH8FGsrkBenDZom” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Herkesin, yüksek derecede güvenli olduğunu düşündüğü karmaşık karakterlerden oluşan şifrelerin de sanal korsanlar tarafından kolaylıkla çözülebileceği iddia ediliyor.

Şifrelerin gücünün şifrelerin ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğuna bağlı olduğu uzun zamandır siber güvenlik uzmanları arasında yaygın bir görüştü. Ancak uzmanlar hem büyük hem küçük harf, sayı ve özel karakter içerecek şekilde oluşturulan karmaşık şifreler yerine daha basit görünümlü ancak hacker’ların çözmesi esasında daha zor olan şifrelere yöneliyor.

Brisbane Times tarafından yapılan habere göre, kullanıcıların karmaşık şifreler kullanmaya mecbur bırakılması durumunda siber güvenlik açısından daha güvensiz yöntemlere başvurduğu James Cook Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından ortaya kondu.

Araştırmacıların yaptığı anket çalışmalarına göre, daha karmaşık şifreler kullanmaya zorlanması durumunda kullanıcıların %75’inin şifrelerini akıllarında tutabilmek için güvenliklerini tehlikeye atan yöntemler izlediği fark edildi. Bu yöntemlerin arasında aynı şifreyi birden fazla site için kullanmak da bulunuyor. Ayrıca kullanıcıların şifrelerine duyduğu güven arttıkça sitelere verdikleri bilgilerde daha serbest davrandıkları fark edildi.

En yaygın şifre kırma yöntemlerinden biri olan brute force saldırıları esnasında hacker’lar bir program kurarak doğru şifre belirlenene kadar seri bir şekilde farklı kombinasyonları deniyor. Bu nedenle karmaşık şifreleri kullanmak bu saldırılara karşı kullanılan bir yöntem ancak karmaşık bir şifre bile kısa kalması durumunda kırılmaya açık halde oluyor.

Araştırmacılar kısa ve karmaşık bir şifre yerine akılda kalması kolay olacak ancak uzun bir şifrenin brute force saldırılarından korunmak için daha etkili olduğunu düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.