Kaspersky: ABD’nin kararı "hayal kırıklığı"

Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) telekomünikasyonla ilgili belirli federal sübvansiyonlarının, Kaspersky ürün ve hizmetlerini satın almak için kullanılmasını yasaklama kararının ardından şirketten açıklama yapıldı. 

Şirketin kamu oyuna yaptığı açıklamada kararın “hayal kırıklığına sebep olduğu” belirtildi. Kaspersky, söz konusu açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Kaspersky, Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) telekomünikasyonla ilgili belirli federal sübvansiyonlarının, Kaspersky ürün ve hizmetlerini satın almak için kullanılmasını yasaklama kararından dolayı hayal kırıklığına uğradı. Bu karar, şirketin de sürekli olarak savunduğu Kaspersky ürünlerinin, herhangi bir teknik değerlendirmesine dayanmıyor. Bunun yerine siyasi gerekçelerle veriliyor.

Kaspersky, ABD Hükümeti’nin Federal Kuruluşlar ve Federal yüklenicilerin Kaspersky ürünlerini ve hizmetlerini kullanmasına yönelik 2017 yasaklarının, asılsız iddialara dayanarak anayasaya aykırı olduğunu ve şirketin görevi kötüye kullandığına dair herhangi bir kamu kanıtı bulunmadığını iddia ediyor. 2017’den bu yana bu eylemleri başka türlü haklı çıkaracak herhangi bir kamuya açık kanıt bulunmadığından ve FCC duyurusu, bugünkü kararın temeli olarak İç Güvenlik Bakanlığı’nın 2017 kararına özellikle atıfta bulunduğundan, Kaspersky, FCC telekomünikasyonla ilgili alt kuruluşlara yönelik süren yasağın genişletildiğine inanıyor. Daha önceki, ilgili yasaklar da benzer şekilde kanıtlanmamıştır ve Kaspersky’nin ürün ve hizmetlerinin bütünlüğünün kapsamlı bir değerlendirmesinden ziyade jeopolitik ortama bir yanıttır.

Kaspersky, ortaklarına ve müşterilerine ürünlerinin kalitesi ve bütünlüğü konusunda güvence vermeyi sürdürecek. FCC’nin ve diğer düzenleyici kurumların endişelerini gidermek için ABD devlet kurumlarıyla iş birliğine hazır olmaya devam edecek.

Kaspersky, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine, onları her türlü siber tehditten korumak için sektör lideri ürün ve hizmetler sunuyor ve Rusya dahil hiçbir hükümetle herhangi bir bağı olmadığını açıkça belirtti. Şirket, müşterilerine dürüstlük ve güvenilirliğe olan kalıcı bağlılığını göstermek için şeffaflığın ve somut önlemlerin sürekli uygulanmasının çok önemli olduğuna inanmaktadır.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.