Katar ve Kanada arasında savunma anlaşması

Video konferans yoluyla imzalanan Kanada-Katar Savunma İşbirliği Anlaşması’na (DCA), Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khalid bin Muhammed Al-Attiyah ve Kanadalı mevkidaşı Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan katılım sağladı.

Doha News’in aktardığına göre anlaşma Katar ve Kanada arasında savunma sanayii alanındaki çeşitli iş birliklerini, insani yardım operasyonlarını, barış operasyonlarını ve insan kaynağının eğitimini içeriyor.

Kanada’nın Katar Büyükelçisi Stefanie McCollum anlaşmayla ilgili olarak, ”Bu anlaşma on yıllarca süren ikili ilişkilerimizin ve iş birliğimizin yansımasıdır. FOUNDATION ve IMPACT Operasyonu kapsamında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’daki çok uluslu terörle mücadele çabalarını desteklemek amacıyla Katar’da konuşlanmış Kanada Silahlı Kuvvetleri personelinin varlığı, küresel ve bölgesel güvenlik açıdan son derece kritik bir öneme sahip.” ifadelerini kullandı.

Kanada ve Katar 1974’ten bu yana kesintisiz diplomatik ilişkilere sahip. 2020 yılında Katar, Kanada’nın Körfez bölgesindeki üçüncü en büyük ticaret ortağı olarak konumunu pekiştirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.