Endonezya, hava kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda savaş uçağı alımı yapmaya devam ediyor.

Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya, Fransa ile anlaşarak Katar Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 12 adet Mirage 2000-5 savaş uçağını satın almak için Doha ile anlaşma imzaladı.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto 3 Mayıs'ta bir etkinlik sırasında yaptığı açıklamada, ülkenin Mirage 2000 jetleri satın alacağını duyurdu.

Savunma Bakanı Subianto, "Gelişmiş savaş uçağı Rafale için sözleşme imzaladık. Mirage 2000 uçağını da alacağız. Ardından hava kuvvetlerimize F-15 alım sözleşmesini de en kısa zamanda tamamlayacağız." ifadelerini kullandı.

Endonezya Hava Kuvvetleri, Mirage 2000 jetlerini eğitim amaçlı kullanmayı planlıyor.

Jakarta, ilk etapta 6 adet Rafale için sözleşme imzaladı. Ardından, 2'inci parti 18 adet ve 3'üncü parti 42 adet Rafale savaş uçağı alımı için bir bütçe ayırdı. Ayrıca Endonezya, ABD Kongresi'nden 36 adet F-15EX savaş uçağı tedariki için onay aldı. 

Endonezya'nın Mirage 2000 alımında gizemli detaylar

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

Endonezya ile Katar arasında yapılan Mirage 2000 anlaşmasının altında gizemli ilişkiler yatıyor.

Uçak alımı için ilk olarak Fransa ile görüşüp onay alan Endonezya, uçakların teslimatı ve finansmanını özel şirketler aracılığıyla yürüttü. Bu kapsamda ortaya çıkan raporlara göre, Mirage 2000 uçaklarının nakliyesinin Katar merkezli Fransız özel bir şirket olan Défense Conseil International tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Bunun yanı sıra, Katar ve Endonezya arasındaki anlaşma, Habib Boukharouba adlı bir Fransız iş adamı ve eski Fransız hava kuvvetleri subayına ait Dubai merkezli bir şirket olan E-Systems Solutions tarafından hazırlandığını öne sürülüyor.

Ayrıca savaş uçaklarının satın alınmasının finansmanının, Czechoslovak Group (CSG) silah şirketinin bir yan kuruluşu olan Excalibur International adlı bir Çek şirketi tarafından gerçekleştirildiği ifade ediliyor.