Katar’dan F-35’ler için resmi talep

Katar geçtiğimiz haftalarda, F-35’lerin satın alınması için ABD’ye resmi talepte bulundu. Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamada, talebin Körfezi ülkesi tarafından sunulduğunu belirtti. Ancak, anlaşmaya dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Bölgede İran’a karşı koymak isteyen ABD, Orta Doğu’daki en büyük ABD askeri tesisine ve 8.000 ABD servis üyesine ev sahipliği yapan Katar da dahil olmak üzere bölgedeki müttefiklerinin silahlanmasına yardım ediyor.

ABD ve Katar’ın derin ilişkileri var. Eylül ayında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el-Thani, ABD’nin Katar’ı NATO dışı bir müttefik olarak adlandırmak üzere Washington’da bir araya geldi.

İsrail ve Suudi Arabistan karşı çıkabilir

Talep, Ağustos ayında, BAE ve İsrail arasında ABD aracılığıyla yapılan normalleşme anlaşmasından sonra geldi. Washington BAE ile, ABD’ye olan itaatinin bir ödülü olarak Abraham Anlaşması’nı imzaladı. Anlaşma BAE’ye F-35’lerin satın alınması için onay veriyor.

İsrail, bu satışa Orta Doğu’daki askeri üstünlüğünün tehlikeye girebileceğini belirterek karşı çıktı. Aynı tepkiyi Katar için de gösterebilir.

Suudi Arabistan, Washington’un Körfez Arap ülkeleri arasında en güçlü ve yakın ortağı olarak biliniyor. Suudi Arabistan ile Katar arasında, Trump yönetimi aracılığıyla görüşmeler devam ediyor, ancak şu ana kadar başarılı bir sonuç alınamadı. Bundan dolayı, Suudi Arabistan’ın, Katar’a F-35’lerin satılmasına karşı çıkması muhtemel.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.