Kazakistan, halkın internet trafiğine müdahale ediyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/0UsZUpC1ibuu9fWGOaEJvU” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Kazakistan hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19 salgını süresince siber saldırıların arttığı ve bu yüzden, aynı zamanda HTTPS trafiğine müdahale etmek anlamına gelen kök sertifika zorunluluğunun getirildiği bildirildi. Hükümet bu zorunluluğu, siber güvenlik eğitimi/tatbikatı yapmak olarak nitelendirdi. 

ZDNet tarafından yapılan habere göre, Kazakistan vatandaşları hükümetin zorunlu kıldığı dijital sertifikayı yüklemeden Google, Twitter, Youtube, Facebook, Instagram, Netflix gibi sitelere erişemeyecek. 

Zorunluluk başkent sakinleri için geçerli

Kök sertifika zorunluluğu yalnızca başkent Nur-Sultan bölgesindeki kullanıcılar için geçerli olacak. 6 Aralık 2020’den itibaren başlayan uygulama için, ilgili kullanıcılara devlet sertifikasını nasıl kullanacaklarına dair bilgilendirme mesajları atıldı. 

Hükümetin 3’üncü denemesi

Kök sertifika ile yönetim, vatandaşların internet üzerinde hareketlerini gözlemleyebilir, trafiği engelleyebilir, özel verilere erişebilir veya şifreli iletişimlere erişerek casus yazılım yükleyebilir.  2015 ve 2019 yıllarında da kök sertifika uygulaması getirilmişti. Ancak Google, Firefox gibi tarayıcı üreticilerinin hükümetin sertifikasını kara listeye almasının ardından iki girişim de başarısız olmuştu. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.