Kuzey Kore, yeni yıla yeni kararlarla girdi.

2023'e yeni bir füze fırlatarak giren Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkesinin nükleer cephaneliğinin "katlanarak" genişletilmesi, daha güçlü bir kıtalararası balistik füze geliştirilmesi ve ilk casus uydusunun fırlatılması emrini verdi.

Geçen yıl rekor sayıda füze denemesinde imzası bulunan Kim'in bu kararı ABD ile başa çıkmak amacıyla cephaneliğinin hem niteliğini hem de niceliğini artırma sözü vermesinin ardından geldi.

Bu adımlarıyla bölge ülkelerdeki silahlanma yarışını daha da artıran Kim yaptığı açıklamasında "(Kuzey Kore'yi) insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde izole etmeye ve boğmaya hevesliler" dedi. "Mevcut durum, askerî gücümüzü büyük ölçüde arttırmak için iki kat çaba sarf etmemizi gerektiriyor." dedi.
 

KCNA'nın haberine göre Güney Kore'yi "tedbirsiz ve tehlikeli bir şekilde silahlanmaya kararlı" olmakla ve Kuzey Kore'ye karşı savaş hazırlığı yaptığını açıkça dile getirmekle suçlayan Kim; bunun savaş alanında taktik nükleer silahların seri üretimine duyulan ihtiyacı vurguladığını ve "ülkenin nükleer cephaneliğinin katlanarak artması"na yönlendirdiğini kaydetti.

ABD Hava Kuvvetleri ilave KC-46A Pegasus alacak ABD Hava Kuvvetleri ilave KC-46A Pegasus alacak

Haberin devamında Kim'in "ana görevi hızlı nükleer karşı saldırı olan" başka bir ICBM sistemi geliştirmeyi amaçladığına da yer verildi. Haberde Kim'in ABD'yi Güney Kore'de sık sık nükleer saldırı araçları konuşlandırmakla ve NATO benzeri bölgesel bir askerî blok kurmaya çalışmakla suçladığı belirtildi.

North Korea's Kim dynasty nears long-cherished ICBM goal - Nikkei Asia

Kim; yıl içerisindeki diğer hedeflerinden olan Kuzey Kore'nin ilk askerî keşif uydusunu "mümkün olan en erken tarihte" fırlatacağını ve ilgili hazırlıkların son aşamada olduğunu söyledi.

Kim'in diğer hedefleri arasında ise çok başlıklı bir füze, daha çevik katı yakıtlı bir ICBM, su altından fırlatılan bir nükleer füze ve hipersonik bir silah üretimi bulunuyor.