Kırgızistan semaları Bayraktar TB2 SİHA’lara emanet

Türk savunma sanayiinin gözbebeği Bayraktar TB2 SİHA, Kırgızistan’a ihraç edildi.

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamchybek Tashiev, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA siparişi verdiklerini duyurdu.

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Birliği Hizmetlerine bütçeden ilk kez satın alındığı belirtilen askeri araçların teslimi için düzenlenen tören sonrası konuşan Tashiev, Kırgızistan 40 adet zırhlı araca ek olarak Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA alınması için sipariş verdiklerini açıkladı.

General Kamchybek Tashiev, Kırgizistan için sipariş edilen TB2 SİHA’ların şu anda üretim bandında olduğunu ve bunların yakın zamanda Kırgızistan’a teslim edileceğini belirtti.

Bayraktar TB2 SİHA’ların dünyada sadece birkaç ülkede olduğunu vurgulayan Kamchybek Tashiev, Kırgızistan’ın bu ülkelerden biri olacağının altını çizdi.

Tashiev ayrıca, Bayraktar TB2’lere ek olarak Rusya’dan Orlan-10 İHA tedarik ettiklerini de sözlerine ekledi.

Bayraktar TB2 SİHA’nın ihracat başarısı

Muharebe sahasındaki başarısını tüm dünyaya duyuran Bayraktar TB2 SİHA, birçok ülkenin dikkatini çekti.

Bu kapsamda Azerbaycan, Katar, Ukrayna, Polonya ve Türkmenistan, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedarik ederken, Irak ise TB2 SİHA’nın alınması için Türkiye ile anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. Bunun yanı sıra, Letonya, Arnavutluk, Macaristan, Fas ve Etiyopya’nın TB2 SİHA’lara yakından ilgi duyduğu biliniyor.

Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 SİHA; Libya, Azerbaycan ve Suriye’de yakalamış olduğu başarılar ve elektronik harp kapasitesi sayesinde bütün dünyanın ilgisini üstüne çekmiş durumda.

BAYKAR tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan, bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem, yerli ve millî olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı; keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma süresi (27 saat 3 dakika) ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşıyor.

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem; millî akıllı mühimmatlar ROKETSAN MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı “gör-ve-vur” özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.