Kıtalararası balistik füze Sarmat’ın testleri 2021’de tamamlanıyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/5lZtny3W82EWKosnACQva9″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Rusya kıtalararası yeni bir füzeyi daha envantere eklemek için test hazırlıklarına başladı.

2021 yılı bitmeden test atışlarını tamamlamayı planlayan Rusya 3 kez test atışında bulunmayı düşünüyor. Testlerin Moskova’nın yaklaşık 800 km kuzeyinde bulunan Plesetsk Uzay Üssü’nden yapacağı bildirildi. Bu denemelerden birinin ise maksimum menzille yapılacağı konuşuluyor. 

Rus kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Rus Savunma Bakanlığı halihazırda seri üretilen füzeleri satın almaya başladı.

Uzmanlar, Sarmat füzelerinin -kuzey ve güney kutbunda- dünya üzerinde seçilen herhangi bir noktanın, 10 tona kadar MIRV ile vurulmasının mümkün olacağını vurguladı. Bu füzelerin ayrıca hipersonik Avangard birimlerinin de taşıyıcısı olarak kullanılacağı ifade edildi.  Öte yandan Sarmat füzelerinin uçuş testlerinin 2018’de yapılmasının planlandığı ancak halen gerçekleştirilemediği ifade edildi.

Uzmanlar ayrıca, söz konusu füzelerin, ABD’nin küresel bir hava savunma sistemi konuşlandırmasını anlamsız kılacak bir kabiliyete sahip olduğunu da dile getirdi.

Test atışları 2021 sonunda tamamlanacak olan füzelerin envantere eklenmesi için ise 2022 yılının planlandığı aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.