Koronavirüs aşısı geliştiren şirketler hackerların hedefinde

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından biri olan Microsoft, koronavirüs aşısını geliştirmekte olan 7 farklı şirkete siber saldırı yapıldığını duyurdu. Belirtilen bilgilere göre saldırganlar Rusya ve Kuzey Kore menşeli.

Dünyayı etkisi altına alan KOVID-19 salgınından sonra birçok ülkede aşı geliştirilmelerine başlandı. Ancak aşı çalışmaları, her sektörde olduğu gibi hackerların hedefi haline gelmiş durumda.

Aşı çalışmaları hedefte

Saldırıya uğrayan şirketlerin ABD, Fransa, Güney Kore, Hindistan ve Kanada’da olduğu belirtildi. Microsoft’a göre saldırıların arkasında Rusya menşeli olduğu aktarılan Strontium isimli hacker grubu bulunuyor. Bununla birlikte Kuzey Koreli olduğu söylenen Zinc ve Cerium isimli grupların ismi de geçiyor.

 Rus grup Strontium’un brute force (kaba kuvvet) saldırısıyla, Zinc ve Cerium’un da phishing (oltalama) yöntemiyle saldırı gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamaya göre yapılan saldırıların büyük kısmı, kullanılan Microsoft ürünlerinin güvenlik sistemlerince engellendi. Ayrıca başarılı olan saldırılar için de Microsoft’un, aşı şirketleriyle çalışmaya hazır olduğunu ve yardım teklifinde bulunduğu belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.