Kosova ve Sırbistan arasında gerilim arttı

Geçtiğimiz günlerde Kosova Hükümeti’nin 2011’de yürürlüğe giren yasa gereği eski plaka kullanımının Kosova’da kaldırıldığını açıklamasının üzerine, nüfusun belirli bir kısmını Sırpların oluşturduğu Kosova’nın kuzeyine kolluk kuvvetleri konuşlandırılmış ve Sırbistan’dan Kosova’ya geçen araçlara geçici Kosova plakaları verilmişti. Bunun üzerine sınır hattında Kosovalı Sırplar otobüs ve kamyonlarıyla yolları kapatarak protestoya başlamıştı.

15 Eylül’den itibaren plakalarında RKS (Republic of Kosovo) ibaresi bulunmayan araçların Sırbistan’dan Kosova’ya girişinin yasaklanması ile başlayan süreç, gelinen noktada daha ileri gitti ve Belgrad Hükümeti’nin talimatıyla Sırp askerleri teyakkuza geçti. Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülere göre Sırbistan sınır hattına asker göndermeye başladı. Pazar günü Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç biri sınıra yakın olan iki Sırp askerî üssünü ziyaret etti.

Kosova’nın egemen bir devlet gibi hareket etmesine karşı çıkan Sırbistan 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı zaten tanımıyor.

Kosova Hükümeti ise gündemde olan plaka tartışmasının herhangi bir provokasyon olmadığını, süresi biten bir antlaşmanın yürürlüğe konduğunu ve her şeyin kanuna uygun olduğunu belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.