Koronavirüs salgını ve birtakım başka faktörlerden dolayı, bu yıl Hindistan'daki start-up'ların anlaşma yapımı yavaşladı. Geçen yıl kaydedilen 14,5 milyar dolar ile karşılaştırıldığında bu yılı 9,3 milyar dolar ile bitirdikleri görüldü.

Bir danışmanlık firması olan Tracxn'a göre, Hindistan'daki start-up'lar 2016'dan beri ilk kez bir yılda 10 milyar dolardan az para topladı. Geçen yıl 1.185 olan anlaşma sayısı bu yıl 1.088'e geriledi. Turlarda da düşüş yaşandı. 100 milyon dolar veya daha büyük anlaşmalı turlar 2019'da 26 iken bu yıl 20'ye düştü. 

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Yavaşlamaya rağmen Hindistan'daki girişimciler bu yılın ikinci yarısında gözle görülür bir toparlanma kaydetti. Tracxn firmasının bildirdiğine göre, girişimciler ilk yarıda, dünyanın ikinci en büyük internet pazarında 461 anlaşmadan 4,2 milyar dolar elde etti. 

Politikalar yatırımları etkiledi

Pandemi haricinde anlaşmayı etkileyen başka bir faktör de en büyük yatırımcıların bazılarının olmaması veya katılımın az olmasıydı. Çin devlerinden Alibaba, Alibaba'ya bağlı Ant Group ve Tencent, Hintli şirketlere daha az yatırım yaptı. Bunun sebebi Çin ve Hindistan arasındaki gerilimdi. 

Ancak virüs, bazı yatırımların büyümesini hızlandırdı. Örneğin Byju'nun değeri bu yılın başında 8 milyar dolarken şimdi 11 milyar dolara yükseldi.