İngiliz Kraliyet Donanması’dan mürettebatsız deniz botları

BAE Systems (BAES) şirketinden İngiliz Kraliyeti’ne insansız deniz botu teslimatı!

Birçok ülkenin envanterinde varlığı gittikçe artan otonom botlar, korsanlıkla mücadele, sınır kontrolü, istihbarat toplama, deniz güvenliği ve kuvvet koruma gibi alanlarda ve uygulamalarda modern donanmalar için büyük bir önem taşıyor.

Bu araçların belki de en önemli özellikleri arasında ise donanma personellerinin hayatını tehlikeye atmadan uzaktan kontrol ile yüksek riskli alanlarda gerçekleşen eylemlerde kullanılabilir olmaları yer alıyor.

RIB-Ops-Room-HMS-Argyll

Yüklenici firmanın verdiği bilgiye göre, sert şişme botu (Rigid Inflatable Boat, RIB) ile iletişim sağlanması ve kontrol kurulması için maksimum menzil 15 km olarak ifade edilmektedir. Bu menzilin artırılması amacıyla, gelecekte uydu tabanlı sistemlerin kullanılacağı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

NavyX’in resmi sitesinde belirtilene göre RIB, standart gemi botlarının bazı özelliklerini geliştirmek ve hatta bunların yerini almak için bir imkan sunmaktadır.

Mürettebatsız RIB, ilk kez 2016 yılında “İnsansız Savaşçı” adlı tatbikatta görücüye çıktı. Bu deneme, önemli bir adım olsa da, otonom sistemlerin komuta ve kontrol ağlarına entegrasyonu, mevcut eksikliklerin giderilmesi ve zorlukların çözülmesi için daha fazla çalışmanın gerekliliği tespit edildi. Özetle, Donanma, RIB’ın daha da geliştirilebilmesi için faydalı bir misyona sahip olması gerektiğini bildirdi.

PAC950

BAES şu ana kadar geliştirme çalışmaları için iki platform kullanmıştır: Pacific 24 ve daha büyük olan Pacific 950. PAC950, özellikle özel kuvvetler tarafından kullanılan bir tasarım olup, 2019 yılındaki denemelerde kullanılmıştır. Daha sonrasında, esas geliştirme çalışmaları, halihazırda hizmette olan bir botun kullanılmasının daha mantıklı olacağı düşüncesiyle PAC 24’e yoğunlaştırılmıştır.

PAC24 jpg

2019 yılında İngiliz Kraliyet Donanması, BAE Systems ile otonom RIB platformunun geliştirilmesi için 3,2 milyon sterlin tutarında bir sözleşme imzalamıştır. Söz konusu sözleşmenin zaman geçtikçe ve projenin kapsamı arttıkça genişletildiği söyleniyor.

Projede BAE Systems operatör olmaya devam etse de değerlendirme çalışmalarından NavyX sorumlu olarak ifade edilmektedir. 

Saatte yaklaşık 85 km hıza ulaşabilen P950’nin teorik olarak 10 güne kadar çalışabildiği ve takip modunda 300 deniz miline kadar yol kat edebildiği belirtiliyor.

PAC24’ün özellikleri ise daha mütevazi gözüküyor. Bu özelliklerden bazıları; saatte 60 km maksimum hız ve yaklaşık 100 deniz mili menzil olarak biliniyor.

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen=”” frameborder=”0″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/K91BlJXHeos?si=DfHvPPo9X2DL9zbF” title=”YouTube video player” width=”560″]

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.