Le Figaro: Türkiye 15 yılda başlıca İHA üreticisi oldu

Muharebe alanındaki başarıları ile dikkatleri üzerine çeken Türk insansız hava araçları (İHA), dünya basının öncelikli gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Fransız Le Figaro gazetesinin Türk dış politikasının hizmetinde bir teknoloji’ başlıklı haberinde, ‘’sadece 15 yıl içerisinde Türkiye; Amerikan, İsrail ve Çin modelleriyle rekabet arzusuyla dünyanın en önemli İHA üreticilerinden biri olarak konumlandı.’’ ifadelerine yer verildi.

Libya’da 2020 ilkbaharında Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu ile Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birlikler arasında yaşanan mücadeleler esnasında STM şirketi tarafından üretilen 2 Kargu-2 intihar İHA’sının oyun değiştirici bir rol oynadığına işaret edildi.

‘’Hem etkili hem ucuz’’

Haberin devamında Kargu, Bayraktar, Anka, Karayel, Alpagu gibi Türkiye’nin yerli imkanlarla ürettiği İHA’larının etkili olmalarının yanı sıra uygun fiyatlı olduğu belirtildi. Türk İHA’larının 2016 yılından bu yana sınır ötesine geçekleştirilen operasyonlarda kullanılmaya başlandığı ifade edilirken, “Her geçen gün daha etkili olan Türk İHA’ları sadece Libya’da değil, Dağlık Karabağ’da da güç dengelerini değiştirdi” ifadeleri kullanıldı.

Türk İHA’larına olan talebin arttığına dikkat çekilerek Azerbaycan, Katar, Ukrayna, Tunus ve NATO gücü Polonya’nın Türk silahlı insansız hava araçlarından satın aldığı; Letonya, Macaristan ve Arnavutluk başta olmak üzere diğer pek çok ülkenin konuyla ilgili görüşmeler yürüttüğü hatırlatıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.