Lentatek ve AYESAŞ’tan Azerbaycan ile iş birliği anlaşması

“Lentatek” ve “Ayesaş” (Aydın Yazılım Elektronik ve Sanayi AŞ); Azerbaycan Savunma Bakanlığı Bilimsel Araştırma Enstitüsü ile yakıt pilli mini İHA başta olmak üzere Yakıt Pili Teknolojileri ve Dijital Askeri Sağlık Çözümleri alanlarında ortak Ar-Ge çalışmaları için mutabakat zaptına imza attı.

27 Aralık’ta Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen imza töreni Enstitü Başkanı Mursal Aliyev, Lentatek ve Ayesaş’in Genel Müdürü Öner Tekin, Azerbaycan Savunma Bakanlığı Daire Başkanı Mammadsaleh Aliyev, Daire Başkan Yardımcısı Elçin Kasımov ve iki taraftan heyetlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Resim

İmzalanan belgeler arasında mayın temizleme sistemleri, gözetleme sistemleri, sınır kontrol sistemleri, GPRS-GNSS seyrüsefer koruma sistemleri, komuta kontrol ve savunma teknolojisi sistemleri, eğitim ve simülasyon teknolojileri, bilgi ve yenilikçi teknolojiler, insansız hava araçları ve benzeri teknolojilere yönelik teknik çözümler yer alıyor.

Heyetler; askeri ürünler oluşturma konsepti çerçevesinde, savunma sistemleri, hava ve kara platformlarında kullanılan acil durum uyarı cihazlarının oluşturulması, hidrojen ve yakıt teknolojileri, projeler çerçevesinde belirlenen ilkeler doğrultusunda işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler.

Sistem mühendisliği konularında yaptığı çalışmalar ve kendini ispat etmiş çözümleri sayesinde 30 seneyi aşkın tecrübeye sahip AYESAŞ, bu tecrübelerini söz konusu projelere ve Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı Bilimsel Araştırma Enstitüsüne aktaracak.

İlk kez uluslararası düzeyde bir işbirliğine adım atan Lentatek ise teknolojik kaliyetlerini ortaklarıyla paylaşacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.