Libya’da yeni dönem!

Libya’da uzun süredir devam eden iç savaş ve çatışma ortamı yerini barış ve uzlaşı sürecine bıraktı. 9 Kasım 2020’de Birleşmiş Milletler öncülüğünde başlatılan ve sürdürülen “Libya Siyasi Diyalog Forumu” üyelerinin ülkeyi 24 Aralık 2021’de genel seçimlere götürme kararının ardından, üyeler yaptıkları istişare ve görüşmeler neticesinde ülkenin batısında bulunan Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan meşru “Ulusal Mutabakat Hükümeti” ve doğusundaki Tobruk kentinde bulunan “Tobruk Temsilciler Meclisi”nin birleştirilmesi ve ülkeyi 24 Aralık’taki genel seçimlere, oluşturulacak tek hükümetin götürmesi kararlaştırıldı.

Bu bağlamda oluşturulacak, ülkenin tümünü kapsayan tek hükümetin idaresini sağlayacak yönetimin belirlenmesi için geçtiğimiz günlerde başlatılan geçici hükümetin seçim süreci bugün itibariyle tamamlandı. Yönetim şemasına göre ülkeyi; ülkenin doğusu, batısı ve güneyini temsilen üç kişiden oluşturulan Yüksek Devlet Konseyi Başkanlığı ve hükümetin idaresini sağlamak üzere başbakanın seçimi sağlandı.

Seçilen yeni yönetim “Geçici Hükümet” vasfıyla Libya’yı 24 Aralık 2021’de Birleşmiş Milletler gözetiminde düzenlenecek olan genel seçimlere götürecek. Libya’nın farklı bölge ve siyasi unsurlarından oluşturulan 74 kişilik Siyasi Diyalog Forumu üyelerinin verdiği oylarla belirlenen yeni yönetimin seçimi, oluşturulan 4 listenin de yeterli çoğunluğu sağlayamaması dolayısıyla ikinci tura kaldı.

İkinci turdaki yarışta 3 kişilik Yüksek Devlet Konseyi Başkanlığı’na Muhammed El-Menfi (Başkan), Musa El-Konî (Başkanlık Konseyi Üyesi) ve Abdullah El-Lafî (Başkanlık Konseyi Üyesi) seçildi. Başbakanlığa Abdulhamid Dibeybe seçildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.