Litvanya, Leopard 2 ana muharebe tankı almaya karar verdi

Litvanya hükümeti silahlı kuvvetleri güçlendirmek için yeni adımlar atıyor!

Litvanya, Ukrayna – Rusya Savaşının ardından ordusunu güçlendirmek için yeni alımlar yapmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar ülkenin savunmasında NATO ülkeleri tarafından konuşlandırılan Challenger 2, Leclerc ve M1 Abrams tanklarına güvenen Litvanya kendi ana muharebe tankını satın almak için harekete geçti.

Leo2 Litvanya 2

Litvanya Devlet Savunma Konseyi geçtiğimiz salı günü düzenlenen toplantıda ülkenin planlanan yeni ordu yapılanması için Alman yapımı Leopard 2 tanklarını satın almayı kabul etti.

Açıklama Litvanya Cumhurbaşkanı Danışmanı Kęstutis Budrys tarafından toplantının ardından gerçekleştirildi.

Kęstutis Budrys gazetecilere yaptığı açıklamada, ordunun kurmayı planladığı yeni zırhlı birlikler için Alman yapımı Leopard 2 tankının seçildiğini ve Litvanya’nın belirlediği tüm kriterleri karşılayan en etkili tank platformunun Alman Leopard 2 tankı olduğunu belirtti.

Litvanya Savunma Bakanlığı’nın Leopard 2’lerin satın alınması için sözleşme görüşmelerine başlaması için görevlendirildiğini söyleyen Budrys, bu satın alımın Litvanya’nın ilk ana muharebe tankı alımı olacağını dile getirdi.

Budrys konuşmasında ayrıca Litvanya Devlet Savunma Konseyi’nin yeni bir topçu alayının kurulması, hava savunma ve mühendislik taburlarının da alay seviyesine yükseltilmesi, Siber Savunma Birimi kurulması ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde liman ve kıyı savunma teşkilatı kurulmasını kararlaştırdığını aktardı.

Leopard 2A8 main battle tank

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas Leopard 2 tanklarının alımıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı’nın sözleşme görüşmelerine başlamak için görevlendirildiğini ancak alınacak tank sayısının sözleşme görüşmelerinin ardından netleşeceğini ifade etti. Savunma Bakanı Anusauskas konuşmasında:

“Niyetimiz bir tank taburu oluşturmak. Ama çoğu şey, hangi fiyatta anlaşacağımız gibi koşullara bağlı olacak. Bu nedenle henüz satın alımla ilgili herhangi bir ayrıntı veremiyorum.” dedi.

Litvanya Savunma Bakanlığı’na yakın kaynaklar, Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin 54 adet Leopard 2 ana muharebe tankı almak istediğini ve anlaşmanın yaklaşık 2 milyar avroya mal olabileceğini belirtiyor.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.