Lockheed Martin, AN/TPQ-53 radarı için farklı roller arıyor

Lockheed, AN/TPQ-53 radarı ile farklı ihtiyaçlara da cevap verebilmek için yollar arıyor!

Lockheed yöneticileri tarafından şirketin New York’ta bulunan tesislerinde yapılan açıklamalarda, şirketin AN/TPQ-53 radarının Bulut Altı İnsansız Hava Araçları, mini dronlar ve FPV dronların tespiti ve hava savunma sistemlerinin yönlendirilmesi konusunda da görev yapabilmesine yönelik çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Yetkililer geçtiğimiz yıl yapılan testlerde AN/TPQ-53 radarının ABD Ordusunun İleri Saha Hava Savunma Komuta ve Kontrol Sistemi’ne başarıyla bağlandığı ve Raytheon tarafından üretilen Coyote Block 2 dronesavar sistemini yönlendirdiğini belirtti.

AN-TPQ-53 (3)

60 km menzile sahip AN/TPQ-53 silah tespit radarı 2010 yılından bu yana ABD Ordusu tarafından havan, roket ve top mermilerini belirlemek ve bunların atış noktalarını tespit etmek için kullanılıyo. Radarın daha önce kullanılan AN/TPQ-36 ve AN/TPQ-37 silah tespit radarlarının yerini alması bekleniyor. Lockheed tarafından yapılan bildiriye göre bugüne kadar 190’ın üzerinde AN/TPQ-53 radarı farklı kullanıcılara teslim edildi.

AN-TPQ-53 (1)

Ukrayna-Rusya Savaşı ile birlikte giderek büyüyen insansız hava aracı ve dron tehdidi ile bu araçlara karşı kullanılan elektronik harp, dronesavar ağları gibi önlemlerin zaman zaman yetersiz kalması ülkeleri bu konuda farklı önlemler almaya zorluyor. Keşif ve patlayıcı yüklenerek saldırı amaçlı kullanılan dronlar çoğunlukla ticari ürünlerden oluştuğu için kolay üretim ve düşük maliyetleriyle öne çıkıyor. ABD Ordusu bu tehditlere karşı envanterinde bulunan sistemleri kullanarak ek maliyet oluşturmadan önlem almak amacıyla farklı şirketlerle ortak çalışmalar yürütüyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.