Lockheed Martin ile Hanwha Defense arasında K9 Obüs ortaklığı

Lockheed Martin ile Hanwha Defense, İngiliz ordusuna yeni bir obüs sistemi geliştirilmesi için güçlerini birleştiriyor.

Güney Koreli savunma şirketi Hanwha Defense tarafından yapılan açıklamada, İngiliz ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir K9 Kundağı Motorlu Obüs Sistemi varyantı geliştirilmesi için Lockheed Martin UK ile bir ortaklık sözleşmesi imzalandığı ifade edildi.

Bu ortaklık anlaşması ile iki savunma şirketi, İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından başlatılan “Mobil Atış Platformu” programı kapsamında Hanwha Defense liderliğindeki “Team Thunder” ekibinde K9A2 Obüs Sistemini birlikte geliştirecek.

Team Thunder, K9A2’yi yerel olarak üretmeyi ve Birleşik Krallık tedarik zincirinde yüzlerce yeni yüksek vasıflı iş ortamı oluşturmayı planlıyor. Gelişmiş varyant, mevcut 155mm/52 kalibrelik K9A1 Kundağı Motorlu Obüsünün bir yükseltmesi olacak, gelişmiş ölümcül, hareketlilik ve beka özelliklerine sahip olacak.

Tekerlekli araçların aksine K9 paletli obüs, çöl, kar ve diğer zorlu ortamlar dahil olmak üzere zorlu arazilerde etkin bir şekilde çalışabiliyor.

Gelişmiş manevra ve beka kabiliyeti ile tanınan, operasyonel olarak kendini sahada kanıtlayan K9 Sistemi, Polonya, Norveç ve Estonya gibi NATO ülkeleri de dahil 7 ülkede hizmet veriyor. Son olarak Avustralya ve Mısır da K9 obüs sistemini almak için sözleşme imzalamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.