macOS kötü amaçlı yazılımlarında rekor artış

Hackerların farklı platformlar için çalışmaları devam ediyor. Yapılan son bir araştırmada Apple’ın geliştirdiği Mac bilgisayarlarda kullanılan macOS işletim sistemi mercek altına alındı. 2012 ve 2019 arasındaki verilerle 2020 yılının verileri karşılaştırıldığında, 2020’de yaşanan büyük artış keşfedildi.

macOS’ta kötü amaçlı yazılımlar genellikleuygulama mağazası AppStore dışında indirilen yazılımlarda yer alıyor. Ancak Windows kullanıcıları için tehlike çok daha büyük. Çünkü macOS’a göre Windows’ta 135 kat daha fazla kötü amaçlı yazılım tehlikesi bulunuyor.

Araştırmayla birlikte duyurulan istatistiklerde 2020 yılında macOS için geliştirilen 674 bin 273 kötü amaçlı yazılım keşfedildi. 2019’da bu sayı 56 bin 556 olmuştu. Bir yıl içinde belirlenen en çok malware, önceden 2018 yılında 92 bin 570 adetleydi.

2021 yılında da hackerların macOS için çalışma içinde olduğuna dikkat çekildi. Apple’ın hem Intel işlemcili hem de Apple M1 işlemcili modelleri için kötü amaçlı yazılımlar keşfedildi. Bunlardan ilki Silver Sparrow’du.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.