Malware saldırıları 2020’de yüzde 358 arttı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3nP8hlsGJHBH2nmSOsAKwN” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Araştırma sonucunda malware (kötü amaçlı yazılım) saldırısının yüzde 358 oranında ve ransomware (fidye yazılımı) saldırısının da yüzde 435 artış yaşadığı belirlendi. Emotet kötü amaçlı yazılımı ile yapılan saldırıların da yüzde 4 bin artış yaşadığı kaydedildi. Andorid cihazları hedef alan saldırıların da yüzde 264 arttığı aktarıldı.

Kullanıcıları hacklemek için en çok Microsoft Office belgeleri kullanıldığı ve bu kullanımın yüzde 112 arttığı kaydedildi. Deep Instinct CEO’su Gut Caspi, evden çalışma modeline ani geçişin saldırı alanını genişlettiği ve güvenlik ekiplerinin her tür saldırıya karşı ayak uyduramamasının normal olduğunu belirtti.

2020 yılı içinde oltalama saldırılarında ortalama 832 bin 800 dolar, 0day saldırılarında ortalama 1 milyon 238 bin dolar, casus yazılımı saldırılarında 691 bin 500 dolar, ülkeler arası saldırılarda 1 milyon 501 bin 500 dolar ve fidye yazılımı saldıırlarında ortalama 440 bin 750 dolar zarar yaşandığı aktarıldı.

Gün geçtikçe farklılık kazanan saldırı türlerinin artışta önemli rolü olduğu belirtiliyor. Saldırılar arasında da verilerin şifrelenmesi ve çalınması büyük tehdit olarak görülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.