Güney Kore helikopterleri havadan havaya muharebe özelliklerini artırıyor!

MBDA, Korea Aerospace Industries (KAI) ile Güney Kore Deniz Saldırı Helikopterini (Marine Attack Helicopter, MAH) “Mistral ATAM” havadan havaya füze ile silahlandırma hususunda yeni bir sözleşme imzalandığını duyurdu.

MBDA'in CEO'su Eric Béranger gelişmeyle ilgili olarak, “Güney Kore askeri hava araçlarını silahlandırmak için Korea Aerospace Industries ile yeniden ortak olmaktan gurur duyuyoruz. Bu sözleşme, Mistral ATAM'ın dünyanın önde gelen helikopterle fırlatılan hava savunma füze sistemi konumundaki yerini sağlamlaştırıyor." ifadelerini kullandı. MBDA ve KAI, söz konusu projeye ek olarak “Meteor” ufuk ötesi füzesini KF-21 Boromae savaş uçağına entegre etmek için de birlikte çalışıyor.

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Mistral ATAM_füzesi

Mistral ATAM, ateşle ve unut angajman modu (fire-and-forget engagement mode) gibi özelliklerin sunduğu operasyonel kolaylık ve yüksek isabet oranıyla bilinen Mistral kısa menzilli hava savunma füzesini temel alıyor. ATAM sistemi, helikopter başına her biri ikişer füze taşıyan iki fırlatma podunu içeriyor. Hava platformlarında kullanılması planlanan sistemlere ek olarak karada piyade tarafından taşınabilen Mistral hava savunma sistemleri de Güney Kore Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veriyor.

Mistral ATAM füzesinin özellikleri ise şu şekilde:

  • Ağırlık: 18,7 kilogram
  • Uzunluk: 1,86 metre
  • Çap: 90 milimetre
  • Maksimum Önleme Menzili: 6,5 kilometre
  • Minimum engelleme aralığı: 500 metre

KUH1 Surion_1

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan MAH Marineon, KUH-1 Surion helikopterlerinin amfibi varyantı olarak öne çıkıyor.

MAH, Nisan 2021 tarihinde Kore Cumhuriyeti Deniz Piyadeleri'nin (Republic of Korea Marine Corps, ROKMC) gelecekteki saldırı helikopteri olarak seçilmişti.