METİ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetinde

Türk savunma sanayiinin sahadaki personel kaybını azaltmak üzere geliştirilen yerli çözümler Türk ordusuna bir bir teslim ediliyor.

TSK’nın sahadaki personel kaybını azaltmak için BMC tarafından üretilen METİ (Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha Aracı), Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdi.

Açıklama Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den geldi. İsmail Demir’in resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, “Mehmetçiğimizin sahadaki yeni yardımcısı #METİ Araç dışına çıkmadan el yapımı patlayıcılara yönelik keşif, tespit, teşhis ve kısmi müdahale yapabilmek amacıyla BMC tarafından üretilen Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha Aracı #METİ KKK envanterine girdi. Hayırlı olsun!” ifadelerine yer verildi.

METİ’nin özellikleri

Yüksek balistik koruma ve mayın koruması, 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan METİ, karıştırma köreltme sistemi, yangın söndürme sistemi ve stabilizasyon için hidrolik ayaklarını da bünyesinde bulunduruyor.

Araç üzerinde yer alan çok amaçlı robot kol; araç içinden kullanabiliyor. Ayrıca araç dışından da uzaktan komuta sistemi ile kontrol edilebilmekte. Erişimi zor bölgelere kamera ile bakabilmeyi sağlamakta. Erişimi zor bölgelerdeki malzemeleri tutup çekebilmekte. Ayrıca çok amaçlı robot kol ataşmanlarından; dedektör ile kablo tespiti, hilti ile sert zemin kırma, tırmık ile toprağı yumuşatma, kepçe ile taşıma, kesici ile kablo kesme gibi fonksiyonlar yerine getirilebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.