Mevlüt Çavuşoğlu: Türkiye dünyanın en büyük 5’inci hariciye teşkilatına sahip

Antalya Diplomasi Forumu, 18-20 Haziran 2021 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Antalya’da son hızıyla devam ediyor.

Forumun açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nu, dünyanın ilk meclisi Patara’nın ev sahibi olan, yani insanın konuşarak, müzakere ederek sorunlarına çözüm arama geleneğinin başladığı bu kentte düzenlediklerini belirtti. Türkiye’nin en zor coğrafyalar dahil dünya üzerinde uzman kadrolara emanet ettiği 252 temsilcilik ile en büyük beşinci hariciye teşkilatına sahip olduğunu ve gerek liderler düzeyinde gerek Büyükelçilikler düzeyinde dünyanın her köşesinde sorun çözmeye çalışan girişimci bir diplomasi uyguladığını vurguladı.

Çavuşoğlu Türkiye’nin Yeniden Asya, Dijital Diplomasi ve Antalya Diplomasi Forumu girişimleriyle geleceğin etkin dış politika enstrümanlarını oluşturduğunu ve değişime, karşısına çıkan farklı sınamalara karşı yeni bir mecra, hatta yeni bir dış politika aktörü daha ortaya koyduğunu kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, dış politikanın aynı zamanda bir düşünce ve inovasyon alanı olduğunu, diplomasinin zihinlerde başladığını, rekabetçiliği değil, uluslararası iş birliğinin öne çıkarılması gerektiğini ve birlikte harekete geçmeden insanlığın karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm bulunamayacağını ifade etti.

Antalya Diplomasi Forumu’nun birlikte düşünme ve hareket tarzları geliştirmek için diplomasi dünyasına yeni bir ortam, yeni bir sahne sunduğunun altını çizen Bakan Çavuşoğlu, Forum marjında mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Bu kapsamda, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci ve Antalya Diplomasi Forumu toplantıları için Antalya’da bulunan AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, göç ve vize serbestisi konuları başta olmak üzere Türkiye-AB gündem maddelerinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’yle de bir araya geldi. Kendisiyle Antalya Diplomasi Forumu’nda görüşmekten memnuniyet duyduğunu ve ikili ilişkilerimizi her alanda ileriye taşımayı amaçladığımızı belirtti.

Bakan ayrıca Antalya Diplomasi Forumu çerçevesinde Türkiye’de bulunan Kongo Dışişleri Jean-Claude Gakosso’yla da bir görüşme gerçekleştirdi.

Bu görüşme sonrası Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz’la da bir araya geldi ve Karma Ekonomik Komisyon sürecini canlandırmak ve iş birliğini her alanda daha da ilerletmek istediğini dile getirdi.

Programın ilerleyen saatlerinde, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’yla görüşen Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının eşit uluslararası statüsü ve egemen eşitliğinin tanınması için Türkiye’nin çabalarını kararlılıkla sürdüreceğinin altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu son olarak Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka’yla görüştü ve tüm Kosovalı soydaşlarımıza selamlarımızı iletti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.