Microsoft "yeni fidye yazılımı" konusunda uyarıyor

Beliren yeni kötü amaçlı yazılımın (Malware) “MalLocker.B” olarak anılan ve Android aygıtlarını etkileyen yazılım ailesine ait olduğu düşünülüyor. “Ransomware” olarak anılan fidye yazılımları kullanıcının belirlenen fidye tutarını ödeyene kadar kullandığı aygıtı kilitleyerek etkisiz hale getiriyor.

The Hackernews tarafından yapılan habere göre sektörler arasındaki kritik altyapılarda gözlemlenen fidye yazılım saldırısı sayısı günlük olarak yılın ilk yarısına göre son üç ayda yüzde 50 oranında artış gösterdi.

Microsoft tarafından fark edilen kötü amaçlı yazılımı kasti bir şekilde tanımlanmış anlamsız değişkenler içerdiği için oldukça karışık ve okuması zor bir halde. Ayrıca yazılımın içerdiği “junk code” yani anlamsız kod kısmından dolayı yazılımın analiz edilmesi zorlaştırılmış bir durumda bulunuyor. Anlamsız değişkenler ve kodlar ile kötü amaçlı yazılım gerçek amacını gizlemeyi hedefliyor.

Microsoft 365 araştırma ekibinin belirttiğine göre yeni mobil fidye yazılımı önemli bir bulgu çünkü yeni fidye yazılımı daha önceden görülmemiş davranışlar sergiliyor bu yüzden diğer fidye yazılımlarını takip edebilmenin de kapısını açabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.