Geçmişte ihraç edilen ve daha sonra ambargo kapsamında tedarik edilemeyen kritik ürünler, Türk mühendislerin gayretli çalışmaları sayesinde yerli ve milli olarak üretiliyor.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, TEKNOFEST KARADENİZ'de Milli Deniz Topu ve Yakın Hava Savunma Sistemi projeleri hakkında gelinen aşamalara yönelik açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarına konuşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş (MKE A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dere, 76/62 milimetre deniz topunun belli ülkelerden tedarikinde sorunlar yaşandığını ve hatta bazı zamanlar hurdalarının alınmasında aksaklıklar olduğunu ifade etti.

MKE A.Ş'deki mühendisler ile İstanbul Tersane Komutanlığı'ndaki askerlerin bu projenin hayata geçirilmesi için büyük kararlılıkta olduğunu vurgulayan Muhsin Dere, bu doğrultuda projenin çalışmalarına başlandığını ve çok kısa sürede testlere hazır hale geldiğini belirtti.

AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi

Geçen yıl aralık ayında kara testlerinin, bu ay içerisinde de TCG Beykoz gemimizde deniz testleri başarıyla yapıldığını dile getiren Dere, Milli Deniz Topu'nun envantere girmeye hazır olduğunu ve bundan sonra Türk Donanması'nın gemilerinde, fırkateynlerinde 76/62 milimetre Milli Deniz Topu'nun kullanılacağını paylaştı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Milli Deniz Topu'nun ciddi bir ihracat potansiyeline sahip olduğunun altını çizerken, şu anda sırada olan ülkelerin olduğunu ve deniz topunun Türkiye'nin ihracatına 100 milyon dolarlarca katkı yapacağını söyledi.

Millî Deniz Topu, hava savunma harbi, su üstü harbi ve kara bombardımanında kullanılıyor. 20 kilometre menzile sahip Millî Deniz Topu, 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabiliyor.

Yakın Hava Savunma Sistemi test sürecinde

Dere, Yakın Hava Savunma Sistemi'nin test süreçlerinin de başladığını ve bu sene bitmeden test süreçlerini tamamlayıp envantere almaya hazır hale getireceklerini bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Yakın Hava Savunma Sistemi'ni yerlileştirmek amacıyla yürütülen çalışma kapsamında 6 namlusuyla dakikada 4 bin 500 atıma ulaşan 20 milimetre Döner Namlulu Silah Sistemi geliştiriliyor.