Milli İstihbarat Gemisi: TCG UFUK (A-591)

SSB ve STM arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile Test ve Eğitim Gemisi Projesinde çalışmalar, 31 Mart 2017 tarihinde başladı. İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerin tamamlanmasının ardından TCG UFUK, 9 Şubat 2019’daki törenle denize indirildi.

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında uluslararası sular dâhil 60 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek.

110 kişilik mürettebat kapatesine sahip olan TCG UFUK; 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 250 ton deplasmana ve 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma sahip.

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği UFUK Gemisi’nin yerlilik oranı yüzde 70’e ulaştı.

TCG UFUK, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle 14 Ocak 2022’de hizmete girdi.

tcg ufuk 1

TCG UFUK’ta Yüzde 70 Yerlilik Oranı

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen TCG UFUK, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 60 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek.

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği TCG UFUK’un yerlilik oranı ise yüzde 70 seviyesine ulaştı. 110 kişilik personel kapasitesine sahip olan TCG UFUK Gemisi; 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 250 ton deplasmana ve 10 tonluk helikopter için gerekli platforma sahip.

tcg ufuk 2

SSB Projesiyle; STM Ana Yükleniciliğinde inşa edilen gemide görev alan alt yükleniciler ise şu şekilde:

·        İstanbul Denizcilik Tersanesi: Geminin inşa edildiği tersane

·        ASELSAN: Gemide yer alan Görev Sistemlerinin tasarım, üretim ve entegrasyonu (Radar, Muhabere, Gemi Seyir Sistemleri)

·        HAVELSAN: ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi.

·        İŞBİR: Gemide yer alan jeneratör üretimi

·        ANEL: Gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedarik, üretim ve entegrasyonu

·        YALTES: Entegre Platform kontrol ve izleme sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği UFUK Gemisinin yerlilik oranı yüzde 70’e ulaştı.

Tcg-ufuk-A-591

Türk İstihbarat Gemisi TCG UFUK

TCG UFUK, 99,5 metre uzunluğunda. Tam deplasmanı 2 bin 400 ton olan gemide yer alan dört adet 750 kVA gücündeki elektrik jeneratörleri de İŞBİR firmasında üretildi.

SIGINT ve ELINT gibi görevleri de icra edebilen ve saatte 18 deniz mili azami sürate erişebilen gemi, 30 blok hâlinde inşa edildi. Üzerinde ÇAFRAD radar sistemine benzer bir anten donanımı bulunan gemi, 10 ton sınıfı helikopterlerin iniş-kalkışına uygun bir pisti de mevcut. Zorlu iklim ve deniz koşullarında görev yapabilme kabiliyetine sahip olan TCG Ufuk, 45 gün boyunca açık denizde kesintisiz olarak görev yapabiliyor.

Editör : Şerafettin Bilgiç

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.