Bu yıl 15'incisi düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF'21'de hava, kara ve deniz platformları için üretilen birçok ürün sahne aldı. Bu ürünler arasında en çok dikkat çekenlerden biri de Milli Muharip Uçak oldu.

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, IDEF'21'de Milli Muharip Uçak hakkında önemli bir açıklama yaptı. Demir, Türk havacılığının Kızıl Elma'sı olarak nitelediği Milli Muharip Uçağının 2023 yılında hangardan çıkacağını söyledi. 

TRT Haber'e yaptığı açıklamada bir jet motorlu insansız uçağın da geleceğinin müjdesini veren Demir, şunları söyledi:

"Milli Muharip Uçağımız, 'uç nokta' yani şu anda havacılığımızın Kızıl Elma’sı gibi ama arada dikkat edin bir jet motorlu insansız hava aracımız gelecek. Ayrıca bir de jet eğitim uçağımız gelecek. Milli Muharip Uçağımız 2023’te inşallah hangardan çıkıyor olacak. Uçağımızın ondan iki yıl sonra da uçuşunu gerçekleştirmesini bekliyoruz. Proje ekiplerimiz çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Çok genç arkadaşımız buna angaje oldular. Çalışmaların da gayet iyi gittiğini ve müthiş bir tecrübe birikimi olmaya başladığını görüyoruz. İnşallah Türkiye de bu konuda zoru başaracak."