Minyatür Bomba’nın İHA’lara entegre edilmesi hedefleniyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabı üzerinden Minyatür Bomba hakkında bilgilendirme yaptı.

Minyatür Bomba ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada,“Minyatür Bombanın atışlı testleri sürüyor. Geliştirilen çoklu taşıma salanıyla bir F-16 kanadında 4 bomba taşınabilecek. Delici ve parçacık etkili olarak iki farklı harp başlığı olacak 145 kiloluk Minyatür Bombayı İHA’larımıza da entegre etmeyi hedefliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

 ASELSAN ile TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen maliyet etkin bir ürün olan Minyatür Bomba, F-16’ların yanı sıra Akıncı TİHA’dan da atılabilinecek.

Minyatür Bomba’nın genel özellikleri ise şöyle:

– F-16 savaş uçağında 8 adet

– TİHA’da (Taaruzi insansız Hava aracı) 4-6 adet

– AKSUNGUR’da (İnsansız Hava Aracı) ise 4 adet bomba taşıması hedeflenmekte.

– Uçaktan bırakılmadan önce kapalı olan kanatlar, uçaktan bırakıldıktan bir süre sonra açılır ve en uzun menzil için gerekli aerodinamik kaldırma kuvvetini sağlar.

– Minyatür Bomba, 55 km menzil içindeki 1 metre kalınlığında basınçlı betonu (5000 PSI dayanım gücüne sahip) delme ve içeride patlama özelliklerine sahip.

– Minyatür Bomba, yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Minyatür Bomba’nın teknik özellikleri ise:

Menzil 55 NM
İrtifa 40.000 ft (MSL)
CEP
Güdüm GPS / INS
Delici Etkinlik 30 NM menzilden 1 Metre Güçlendirilmiş Betonu Delme
Ağırlık 139 kg
Çap 17 cm
Uzunluk 180 cm

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.