Mısır Hava Kuvvetleri aynı anda birçok ülkeden tedarik ettiği savaş uçakları ile envanterini genişletiyor.

İtalyan medyasına göre Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi'nin Typhoon alımına onay vermek için İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin satışa yeşil ışık yakmasını bekliyor.

Typhoon savaş uçağı satışının 12 milyar dolarlık geniş bir silah satışı paketinin içerisinde yer aldığı ve paketin içerisinde özellikle deniz sistemlerinin yer aldığı vurgulandı.

Mısır'ın İtalya'dan FREEM fırkateynleri, açık deniz devriye botları ve M-346 eğitim ve hafif taarruz uçağı siparişinde bulunduğu da belirtildi.

Öte yandan anlaşmanın, italya’nın tarihindeki en büyük silah satışlarından biri olacağı ifade ediliyor.

Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği

Mart ayında ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth F. McKenzie, Senato Silahlı Hizmetler Komitesine yaptığı açıklamada Mısır’a F-15 satışının yapılacağını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price ise, “Kongreye bildirilmedikçe ve satış gerçekleşmedikçe potansiyel silah transferleri veya silah satışları hakkında konuşmuyoruz” dedi.Mısır'ın F-15Q serisini satın alacağı tahmin edilirken bu tedarik ile beraber Ortadoğu'da F-15 kullanan Suudi Arabistan, İsrail ve Katar'a Mısır da eklenecek.