Mısır, K-9 obüsünün ardından K2 tankının da lisans haklarını satın almak istiyor.

Mısırlı medya kaynaklarına göre Mısır Askeri Üretim Bakanı ve Güney Koreli Hanwha Land Systems ve Hyundai Rotem ile K2 Black Panther tankının ve K-9 Thunder 155 mm kundağı motorlu obüsünün ortak üretimi konusunda görüşme gerçekleştirdi.

Anlaşma kapsamında Güney Kore'nin, Mısır Silahlı Kuvvetleri'ne teknoloji transferi de sağlayacağı ve görüşmelerin ileri aşamada olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Mısır Askeri Üretim Bakan Yardımcısı, Mısır Kara Kuvvetleri'nin obüs ihtiyacının karşılanması için Güney Koreli Hanwha Land Systems firması tarafından geliştirilen K-9 Thunder 155 mm kundağı motorlu obüsün lisans haklarını satın aldıklarını ve ordunun kendi imkanları ile üretim sağlayacağını duyurmuştu.

K2 Black Panther

3+ nesil bir ana muharebe tankı olan ve 3 kişilik mürettebat tarafından kullanılan K2 Black Panther, 10.8 m uzunluğa, 3.6 m genişliğe ve 56 ton ağırlığa sahip. Tankın zırhı ise Kompozit zırh koruması ve ERA Patlayıcı Reaktif Zırh bloklarından oluşmaktadır. Ayrıca tankta yangın kontrol sistemi, aktif koruma sistemi, KRBN koruma sistemi, gündüz/gece optikleri, termal optik ve otomatik yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.

Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek

K-9 Thunder

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri için Samsung Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve geliştirilen K9 Thunder, Hanwha Savunma tarafından üretilmektedir.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi obüslerinden biri olarak kabul edilen K9'lar Finlandiya'nın yanı sıra Türkiye, Estonya, Polonya, Hindistan, Norveç ve Avustralya tarafından tercih edildi. Öte yandan K9'ların üreticisi Hanwha Defense'e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.