MMU KAAN ilk uçuş için son montajda

Türk savunma ve havacılık tarihinin en önemli projelerinin başında gelen Milli Muharip Uçak KAAN’ın ilk uçuşu için geri sayıma geçildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak KAAN’ın 27 Aralık 2023’te gerçekleştirilecek ilk uçuşu kapsamında son hazırlıklar için kolları sıvadı.

MMU KAAN

Anadolu Ajansı’nın edindiği bilgilere göre TUSAŞ, KAAN için bir süredir devam eden yük testlerini tamamladı. En ufak parçasına kadar sökülen KAAN’ın ilk uçuşunda üzerinde yer alacak görev sistemleri ve alt sistemleri de yapılan bağımsız testlerinin ardından uçak üzerindeki yerlerini almaya başladı.

Bu montaj faaliyeti motorların prototipteki yerini almasıyla sonlanacak. Montaj faaliyetinin ardından piste çıkacak KAAN, önce yavaş sonra hızlı taksi ile ilk uçuşuna hazırlanacak.

kaan

Aralık ayının ortasında bu faaliyetlerin yoğunlaşması ve 27 Aralık’ta KAAN’ın ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor.

MMU KAAN’ın ilk prototipi, daha önce HÜRJET gibi ilk uçuşlarını boyasız gerçekleştirecek olup bu sayede, uçuş sırasında ortaya çıkacak ve hava araçlarında iyileştirme yapılacak hususların tespiti daha kolay mümkün olacak.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.