Modernize ZMA’lar insansız kule sistemleri ile güçlendiriliyor

Zırhlı Muharebe Araçları Modernizasyonu kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Zırhlı Muharebe Araçları modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılıyor.

Modernizasyon kapsamında Zırhlı Muharebe Araçlarının muharebe sahasındaki beka kabiliyeti ve durumsal farkındalığı ile vuruş gücü etkinliği önemli ölçüde artacak.

Bu kapsamda Modernize ZMA’ya entegre edilen NEFER insansız kule sisteminin testleri başarıyla sürüyor.

Modernize ZMA’ları sistem kalifikasyon testlerini tamamladıktan sonra, bu yılın ikinci yarısından itibaren teslim edilmeye başlanacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de konu ile ilgili bir açıklama yayınladı.

İsmail Demir tarafından yapılan sosyal medya paylaşımında;

“Zırhlı Muharebe Araçları Modernizasyonu kapsamında, KKK envanterindeki ZMA’ları modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatıyor, muharebe sahasındaki beka kabiliyeti, durumsal farkındalığı ile vuruş gücü etkinliğini önemli ölçüde artırıyoruz.”

Açıklamanın devamında ise;

“Bu kapsamda Modernize ZMA’ya entegre ettiğimiz NEFER insansız kule sisteminin testleri başarıyla sürüyor.

Modernize ZMA’ları sistem kalifikasyon testlerini tamamladıktan sonra, bu yılın ikinci yarısından itibaren teslim etmeye başlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

Zırhlı Muharebe Aracı – ZMA Modernizasyonu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesine yönelik 31 Aralık 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 900 milyon Türk Lirası bedelli ana yüklenici sözleşmesi imzalanmıştı.

Zırhlı Muharebe Aracı-ZMA Modernizasyon Projesi kapsamında ASELSAN Ana Yükleniciliğinde ZMA’ların yenileştirme ve iyileştirme faaliyetleri yapılacak, envanterde bulunan ZMA’lara 25 mm NEFER Silah Kulesi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panelleri entegre edilecek.

Proje kapsamında, alt yüklenici FNSS tarafından ZMA platformlarında bakım, onarım faaliyetleri yapılacak, İklimlendirme Sistemi, Isıtma Sistemi, Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi alt sistemleri platformlara entegre edilecek, zırh ve mayın koruma seviyeleri yükseltilecek.

ZMA Projesinde araçlara entegre edilecek modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarının yanı sıra araçların Zırh ve Mayın Koruma seviyeleri de yükseltilerek muharebe sahasında ZMA’ların beka kabiliyetleri ve vuruş gücü etkinliği önemli ölçüde artırılacak.

NEFER insansız kule sistemi

ASELSAN NEFER İnsansız Kulesi, zırhlı muharebe aracı ve diğer taktik kara platformlarında temel olarak zırhlı kara hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirildi.

6×6 ve 8×8 paletli veya tekerlekli kara araçlarına takılabilen NEFER, hem NATO menşeli hem de Rus menşeli silahların kullanımına imkan veren tasarımıyla bir adım öne çıkıyor.

Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkânı sağlayan NEFER, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırmakta ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.