Rusya Federal Güvenlik Bakanlığı, Moskova'da kalabalığı hedef alan bir DEAŞ üyesinin planladığı bombalı saldırıyı engellemeyi başardıklarını duyurdu. Gerçekleşseydi birçok insanın ölümüne yol açacak olan bombalı saldırının planlayıcısı teröristin Rus vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Olayla ilgili açıklama Rusya Güvenlik Bakanlığı’ndan geldi. Güvenlik Bakanlığı, kimliği henüz belirlenemeyen bir Rus vatandaşının, mümkün olan en fazla can kaybına sebep olmak amacıyla kalabalık alanda kullanmak üzere patlayıcı maddeler hazırladığını açıkladı. Açıklamanın devamında bombalı saldırı yapmayı planlayan Rus vatandaşının tutuklandığı belirtildi. Militanın ikamet ettiği yerde yapılan aramada el yapımı patlayıcı imalatında kullanılan yanıcı sıvılara, tozlara ve diğer ekipmanlara, ayrıca tahrip gücünü artırmak için küçük çivi içeren torbalar bulundu. Tutukluya ait bir gizli bölmeyi de keşfeden güvenlik güçleri, bu bölmede el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzemelere ek olarak patlayıcı üretimine ilişkin talimatlar ve Suriye’deki uluslararası terör örgütleri üyeleriyle yaptığı yazışmaları da ele geçirdi.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

DEAŞ'ın bu saldırı planı Moskova'da ilk değil. Güvenlik Bakanlığı, birkaç hafta önce Moskova ve diğer şehirlerde bir dizi bombalı eylem gerçekleştirmeyi planladığını söylediği bir DEAŞ hücresinin faaliyetini engellediğini duyurdu. Yaklaşık bir hafta önce de Federal Güvenlik Bakanlığı, "Ülkenin üç büyük şehrinde Hizb-ut Tahrir’e bağlı dört hücrenin faaliyetlerini ortaya çıkardığını" açıkladı. Güvenlik Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu dört hücrenin haziran ayı sonlarında ve temmuz ayı başlarında Penza, Ufa ve Chelyabinsk şehirlerinde ele geçirildiğini belirtti. Örgütün; Rusya ve Orta Asya ülkeleri vatandaşları olan dört lideri ve 11 aktif üyesi de tutuklandı.

Bakanlık; yapılan araştırmalarda DEAŞ'lı teröristlerin Hizb-ut Tahrir yetkililerinin talimatıyla Rusya topraklarında terör propagandası yapmak ve Rus Müslümanlardan ve yabancı işçilerden örgüte yeni üyeler kazandırmak için çalıştıklarının ortaya çıktığını açıklarken emniyet güçlerinin, tutukluların ikamet yerlerinde terör faaliyetlerinde bulunmak için kullandıkları yasaklı propaganda malzemelerine, iletişim cihazlarına ve elektronik araçlara da el koyulduğunu duyurdu.