Millî Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi aracılığıyla yaptığı paylaşımda Türk Silahlı Kuvvetleri faaliyetlerine ilişkin basın bildirisini açıkladı. Bildiride, devam etmekte olan operasyonlar, eğitim faaliyetleri ve tatbikatlar olmak üzere birçok konu hakkında açıklama yapıldı.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Artan bir şiddet ve tempoda kararlılıkla devam eden Terörle Mücadelemiz kapsamında son iki ay içerisinde yurt içi ve sınır ötesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edilmiş, 10’u büyük, 30’u orta çaplı olmak üzere 40 operasyon icra edilmiştir. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar toplam 18296, bu yılın başından itibaren ise 1595 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

23 Nisan’da başlayan ve Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı şekilde başarı ile devam etmektedir.

Operasyonların başlangıcından bu yana 215 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Ayrıca, 300’e yakın mağara/ sığınak, 600’den fazla mayın/EYP tespit edilerek imha edilmiş; çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Bugüne kadar ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır. Mücadelemiz sadece terörle ve teröristledir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemiz ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Hudut Güvenliği

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada sınır güvenliği ile ilgili bilgilendirmeler de yer aldı. Açıklamanın devamında, “Kara hudutlarımızın korunması ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadelede etkinliğin artırılması kapsamında; sınırlarımızda teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemleri tesis edilmekte, ayrıca hudut birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri sürekli olarak geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirlerin alınması sağlanmaktadır.

Sınır fiziki güvenlik sistemi; modüler beton duvar, yollar, kuleler, tel engel sistemleri, aydınlatma sistemleri, kamera ve algılama sistemleri, kiriş/köprü/seddelerden oluşmaktadır. Fiziki engellerin yanında sınır güvenliğinde engelleme ve yakalamaya yönelik üç kademeli bir emniyet sistemi oluşturulmuştur; ilk kademede: Hudut birliklerinin gözetleme, kontrol, pusu ve devriye faaliyetleri, İkinci kademede: komando unsurları ile geri bölgede, dere yataklarından geçişi engelleyecek şekilde hareketli pusu ve devriye faaliyetleri, son kademede ise Jandarma unsurları ile gerekli koordine kurularak yasadışı geçiş yapan şahısların yakalanması ve sınır dışı edilmesi faaliyetleri icra edilmektedir. Son gelişmeler ışığında İran sınırında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyeler yapılmıştır.

Hudutlarımızın güvenliği insan yoğunluklu sistemler yerine teknoloji yoğunluklu sistemlerle sağlanmaktadır. Kamera, termal kamera, radar, dürbün, fotokapan ve diğer mevcut keşif ve gözetleme vasıtalarının yanında İnsansız Hava Araçları ve İnsanlı Keşif Uçaklarından da etkin bir şekilde istifade edilmektedir.

İran sınır hattında 2019 yılında Yasadışı Hudut Geçiş Teşebbüsünde bulunan 74.447 şahıs engellenmiş 5.016 şahıs yakalanmış, 2020 yılında 127.434 şahıs engellenmiş 185 şahıs yakalanmış, 2021 yılında ise 56.994 şahıs engellenmiş 542 şahıs yakalanmıştır.

Alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde son iki ayda, hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 16.786 şahıs yakalanmış, 31.545 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Bu şahıslar arasında 40’ı FETÖ olmak üzere toplam 74 terörist yakalanmıştır. Yine bu dönemde icra edilen operasyonlarda; 29.516 paket sigara, 369 kilogram uyuşturucu, 467 adet cep telefonu ve 6 adet muhtelif silah ele geçirilmiştir.

Sınırlarımızın güvenliği Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarımızla zorlu hava ve arazi şartlarına rağmen 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sağlanmakta, son gelişmeler kapsamında sınır güvenliğine yönelik geliştirme ve takviye çalışmaları devam etmekte, ‘Hudut namustur’ anlayışıyla Mehmetçik sınır ihlallerini engellemek için tüm gayretiyle faaliyetlerini yürütmektedir.” ifadeleri kullanıldı.