MSB’den güncellenen TSK envanterine dair açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’nın faaliyetleri ve hedeflerini içeren basın bilgilendirme toplantısında Türk savunma sanayiinin silahlı kuvvetlere katkısının önemine değinildi.

MSB tarafından yapılan açıklamada,

“Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği, liderliği ve teşvikiyle savunma sanayiinde yerlilik ve millîlik oranının yüzde 80’lere yükseldiği bu dönemde; Türk Silahlı Kuvvetleri olarak insansız kara, deniz ve hava araçlarından helikopterlere, silah ve mühimmattan füzelere, hava savunma sistemlerinden elektronik harbe kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyacımız olan sistemler yerli ve millî olarak tasarlanmakta, geliştirilmekte ve üretilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Özellikle deniz platformlarında yakalanan başarıya değinen Milli Savunma Bakanlığı,

“Bu kapsamda; Mavi Vatan’ın en iyi şekilde savunulmasına ve ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerinin kararlılıkla korunmasına yönelik toplam 194 firmanın katkılarıyla yerli ve millî olarak üretilen TCG UFUK, Ocak 2022’de envantere girmiştir. Türkiye hâlihazırda dünyada bir savaş gemisini millî olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer almaktadır.” açıklamasını yaptı.

Ocak 2022’de birçok yerli ürünün TSK envanterine girdiğini belirten MSB,

“Ayrıca, muhtelif silah sistem ve mühimmata yönelik devam eden modernizasyon projelerine ait yıllara sâri tedarik planı kapsamında çeşitli cins ve miktarda harp silah, araç gereçleri Ocak 2022 döneminde Silahlı Kuvvetler envanterine dâhil edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Savunma sanayiinde yakalanan yerlilik ivmesinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç kattığı belirtilen açıklamada,

“Üstün nitelikli personeli ve sahip olduğu teknolojik harp silah ve araç gereçleri ile bölgesinde ve dünyada ‘Etkin, Caydırıcı ve Saygın’ silahlı kuvvetlerimiz, dün olduğu gibi bugün de teknolojideki son gelişmeleri yakından takip etmekte, kazandığı imkân ve kabiliyetler ile gücüne güç katmaktadır.” denildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.