Bakan Mustafa Varank, Konya Teknoloji Endüstri Bölgesinde (KTEB) 70 bin metrekarelik alana inşaa edilen ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.

Varank incelemeleri sırasında ASELSAN tarafından deniz sistemleri için tasarlanan Stamp-2 uzaktan komutalı silah sistemini (UKSS) test etti.

Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi Türk savunma sanayiinin 2022 cirosu 12,2 milyar dolara yükseldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda ise, ''Gözbebeğimiz ASELSAN farklı ülkelerdeki yatırımlarının yanında ülkemizin illerinde de örnek atılımlar yapıyor. Konya'daki sanayicilerimizle işbirliğinde Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi'nde kurulan ASELSAN Konya, Türkiye'nin ihtiyacı olan stabilize kule sistemlerini üretecek.'' ifadeleri kullanıldı.

Varank, Konya'nın sanayi potansiyeline vurgu yaparak, ''Konya ciddi ihracat yapabilen, sanayi sektörünün çok yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiği bir şehrimiz. Konya'nın sanayisini daha katma değerli hale getirmek üzere ASELSAN'la Konya'daki sanayiciler bir birlikteliğe gittiler ve ASELSAN Konya'yı kurdular. Bu fabrika üretime geçti, tam kapasiteyle çalıştığında Türkiye'nin ihtiyacı olan stabilize kule sistemleri üretmek üzere açıldı. Şu anda arkadaşlarımız faaliyetlerine devam ediyor.'' dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Konya ziyaretine Konya Valisi Vahdettin Özkan ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da eşlik etti.