Myanmarlı darbecilerin Çin hassasiyeti

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasî gerilimin yükselmesi ile birlikte 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin seçilmiş lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok siyasiyi gözaltına almış ve ülkede bir yıllık olağanüstü hal ilan etmişti. Darbeye başından beri Çin’in destek olduğu geniş halk kesimlerinde ve uluslararası kamuoyunda iddia ediliyor. 

Çinli fabrikalara zarar veren göstericilerin çok ciddi hapis cezalarına çarptırılması bir kez daha bu iddiayı gündeme taşıdı.

Myawady gazetesinde yer alan habere göre, ülkenin en büyük şehri Yangon’da mart ayında gerçekleşen protestolar sırasında Çin’in işlettiği iki adet tekstil fabrikasını ateşe verdiği söylenen 28 gösterici, askerî mahkeme tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Darbenin meydana geldiği 1 Şubat tarihinden bu yana ülke genelinde devam eden protestolarda Çin’e ait 32 fabrika saldırıya uğramış ve Çinli yatırımcılar zarar uğratılmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.