Film endüstrisi dünyayı aşıp uzaya taşınmaya başladı.

Yakın zamana kadar Tom Cruise gibi ABD'li aktristlerin uzayda film çekimi için başvuru yaptıkları biliniyor. Rus uzay ajansı Roscosmos’un Başkanı Dmitriy Rogozin'in, NASA ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) çekilecek "Vıyzov" filmi için iş birliği olasılığını görüşeceklerini söylemesi de uzayda film çekim çalışmalarının hızlandırıldığını gösteriyor.

Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı  Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı 

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Komsomolskaya Pravda radyosuna konuşan Rogozin, “Vıyzov projesi hakkında görüşmeye hazırım. Bugün ABD tarafıyla projede daha aktif biçimde yer almaları konusuyla ilgili görüşeceğiz. Bize çekim için, ABD’li bir astronotun çekilmesi için istasyonun kendilerine ait bölümünü kullanma imkanı verebilirler.” ifadelerini kullandı. Uzayda film çekimini fırsatlarla dolu muazzam bir alana benzeten Rogozin, karşı taraftan güzel bir dönüş olduğu takdirde anlaşmaya varacaklarını ifade etti.

Hazırlıkların yapıldığı filmin oyuncu ve yönetmeni de seçildi. Uzayda çekilecek "Vıyzov" (The Challenge) isimli filmin yönetmeni Klim Şipenko, oyuncusu da Yulia Peresild olacak. Filmin çekimi için ekim ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gidilecek. Film, bir doktorun sağlık durumu nedeniyle Dünya’ya gelip tedavi olamayan bir kozmonotu uzayda ameliyat etmek zorunda kalmasını konu alacak.

NASA ve ünlü aktör Tom Cruise da UUİ’de -ne zaman olacağı belirsizliğini koruyan- Hollywood yapımı bir film çekmeyi planlıyor. Ancak Cruise’un yönetmen Doug Liman’la birlikte UUİ’ye gitmesi bekleniyor. NASA’ya göre Elon Musk’ın SpaceX roket şirketi de projeye dahil olacak.