Keşfedilen en küçük asteroidi incelemek için kolları sıvayan NASA, 21 Ocak'ta Artemis I'in yeni görevini duyurdu.

Independent Türkçe'nin haberine göre mürettebatsız test uçuşunu başlatacak olan NASA; Dünya'ya yakın ve 18 metreden küçük çaptaki asteroid 2020 GE'yi kovalaması için ayakkabı kutusu büyüklüğünde Near-Earth Asteroid Scout'u gönderecek.

Near-Earth Asteroid Scout'un kovalamaca boyunca ilerlemesi için Güneş radyasyonundan yararlanan bir Güneş yelkeni kullanılacak. NASA'nın bu türdeki ilk derin uzay görevinde kullanılacak araç, asteroide ulaştığında onun boyutunu, şeklini, dönüşünü ve diğer özelliklerini kaydedecek.

World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nda görevin baş bilim araştırmacılığını üstlenen Julie Castillo-Rogez asteroid ile ilgili, "Dünya'daki gözlemevlerinin NEA'ları keşfetmesi sayesinde, NEA Scout için hepsinin boyutları 5 ila 30 metre olan birkaç hedef tespit edildi. 2020 GE, şu anda hakkında çok az şey bildiğimiz bir asteroid sınıfını temsil ediyor." ifadelerini kullandı.

Bu görevin, gelecekte asteroid kaynaklarını kullanabilecek insanlı ve otonom görevler için bir öncü rolü oynayacağı ve aynı zamanda NASA'ya Dünya'yı benzer asteroidlerden nasıl koruyacağına dair önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.