Uzayda çeşitli araştırmalar yürüten NASA, kuzey yarım kürede etkili bir şekilde devam eden orman yangınları konusunda da çalışmalara katılacak.

NASA, uzaydan dünyadaki orman yangınlarına müdahale için yeni bir teknoloji ile yardım edecek. 

NASA'nın orman yangınları konusunda daha aktif rol alacağını açıklayan NASA yöneticisi Bill Nelson, yeni bir teknoloji ile insanların orman yangınlarıyla ilgili gerçek zamanlı verilere doğrudan ulaşabileceklerini ifade etti.

Yıllık Uzay Sempozyumu'nda açıklama yapan Bill Nelson, NASA'nın ABD ile sınırlı kalmayacağını söyledi. "Asıl misyonlarının bu gezegeni korumak" olduğunu söyleyen Nelson, geliştirilen yeni teknoloji ile yangın çıkan bölgelerdeki uydu görüntülerini itfaiye ekiplerine çok hızlı bir şekilde bildirme imkanı sağlayacaklarını kaydetti. Nelson ayrıca, yangınla mücadelede kritik öneme sahip su yönetiminin de yeni teknoloji ile beraber daha kolay şekilde yapılabileceğini ekledi.

Nelson yaptığı açıklamada, "Asıl misyonumuz bu gezegeni korumaktır. Bu yüzden NASA yeni bir orman yangını programı yapmayı planlıyor. Program uydumuzdan ve hava gözlemlerimizden yani gökyüzündeki gözlerimizden yararlanacak. Teknoloji, yangınlarla mücadele eden kahramanları desteklemek için veriye dayalı araçlar geliştirecek. Onlar her çıkan yangını önlemeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı  Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı 

NASA'nın yaptığı açıklamaya göre eylül ayı itibarıyla Open ET isimli bir internet uygulaması yayınlanacak. Bu uygulama; halka açık olacak ve insanların orman yangınlarıyla ilgili anlık verilere anında ulaşmasını sağlayacak. NASA'ya göre Open ET ile sunulacak veriler, mevcut yangın tahmin ve ölçüm teknolojilerinden çok daha gelişmiş olacak ve böylece itfaiye ekipleriyle birlikte yangına müdahale edenlerin de işleri kolaylaşmış olacak.