NASA’nın Ay’a gidişi canlı olarak izlenebilecek

NASA, insanlığın Ay’a yeniden dönüşüne hazırlanıyor.

Buna yönelik ilk büyük testi temsil edecek olan Artemis 1 görevi için geri sayım başladı.

29 Ağustos tarihinde Orion uzay aracını uzaya yollayacak olan NASA, yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ile havalanacak olan uzay aracını bu görevi sırasında izlemenin mümkün olacağını bildirdi.

NASA, Artemis 1 Ay görevinin başlamasına günler kala, Orion uzay aracının altı haftalık yolculuğu boyunca gerçek zamanlı olarak takip edilebileceğini açıkladı.

NASA tarafından yapılan açıklamalara göre Ay’a 100 kilometre kadar yaklaşacak olan Orion uzay aracının 400 bin kilometrelik Ay yolculuğu ardından bir hafta boyunca Ay’ın yörüngesinde kalacağı açıklandı.

Toplamda yaklaşık 2 milyon kilometre kat edecek ve sonrasında ise Kaliforniya kıyılarına iniş yapacak olan uzay aracı, NASA’nın duyurduğu Gerçek Zamanlı Yörünge Web Sitesi (AROW) ile insanlar tarafından izlenebilecek

Uzay ajansı, AROW adlı internet sitesi aracılığı ile Orion uzay aracının nerede olduğunun, Dünya’ya olan mesafesinin, Ay’a olan mesafesinin ve görev süresininin takip edilebileceğini belirtti.

Ayrıca bu internet sitesi üzerinden Orion tarafından çekilen görüntülerin de paylaşılacağını aktardı.

AROW, internet sitesi Artemis 1 görevi ile birlikte başlamış olacak.

NASA, bu görevin ardından AROW’un diğer uzay yolculuklarında da kullanılabileceğini belirtiyor.

Ayrıca AROW’un 28 Ağustos’ta düzenlenecek olan Artemis 1’in lansmanından bir gün önce NASA’nın resmi internet sitesi üzerinden aktif olacağını belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.